Київське Математичне
 
Товариство

Пантеон
київських математиків
Засідання Товариства Новини Київські семінари Конференції Мат. архів, журнали, препринти Діяльність Товариства, статут Члени ТоваристваВиборні органи Історія Товариства Київські математики Премії товариства Сторінка для дискусій Посилання Математичні заклади Києва Студентська сторінка Шкільна сторінка Членство в Товаристві Адреса Товарист

Клімик Анатолій Улянович

(1939 - 2008)Область математичних досліджень
Математична фізика, теорія зображень, спеціальні функції,  квантові групи та некомутативна геометрія
 Mathematical Physics, Representation Theory, Special Functions, Quantum Groups and Non-commutative Geometry

Деякі з основних публікацій
  • N.Ja. Vilenkin and A.U. Klimyk, Representations of Lie Groups and Special Functions, vol. 1-3, Kluwer, Dordrecht, 1991-1993.
  • N.Ja. Vilenkin and A.U. Klimyk, Representations of Lie Groups and Special Functions: Recent Advances, Kluwer, Dordrecht, 1995.
  • A.U. Klimyk and K. Schmudgen, Quantum Groups and Their Representations, Berlin and New York, Springer, 1997.
  • П.И. Голод и А.У. Климик, Математические основы теории симметрий, РХД, Москва, 2001.
  • N.M. Atakishiyev and A.U. Klimyk, On discrete q-ultraspherical polynomials and their duals, J. Math. Anal. Appl., 306 (2005), 637-645.

 ==================================


Анатолій Улянович Клімик народився 14 квітня 1939 року в селі Угринівка Хмельницького району Вінницької області. В 1956 році вступив на фізико-математичний факультет Ужгородського університету, який закінчив у 1961 році. З 1961 року по 1964 рік працював вчителем середньої школи с.Ставне Великоберезнянського району Закарпатської області. З 1964 року по 1967 рік проходив підготовку в аспірантурі Інституту математики АН УРСР та Інституту теоретичної фізики АН УРСР. В 1967 році він захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата, а в 1982 році - доктора фізико-математичних наук.

З 1967 року по 1989 рік працював на посадах молодшого, старшого і провідного наукового співробітника Інституту теоретичної фізики АН УРСР. З 1989 року по квітень 2008 року очолював відділ Математичних методів в теоретичній фізиці Інституту теоретичної фізики НАН України.

А.У. Клімик - всесвітньо відомий фахівець в області теорії представлень груп і алгебр Лі, сучасної теорії спеціальних функцій, математичної фізики та некомутативної геометрії. А.У. Клімик - автор 10 монографій, опублікованих вітчизняними та зарубіжними видавництвами, та понад 170 статей, опублікованих у зарубіжних та вітчизняних журналах.

Монографія "Представлення груп Лі і спеціальні функції"(4 томи) стала найбільш фундаментальною монографією в світовій літературі із сучасної теорії спеціальних функцій. Остання його монографія "Квантові групи та їх представлення" (Шпрінгер 1997) також стала широко відомою і цитованою в роботах авторів математичного і фізичного співтовариств.

А.У. Клімик - член ряду редколегій зарубіжних та вітчизняних видань ("Алгебри, групи і геометрії" (США), "Інтегральні представлення та спеціальні функції" (Гордон енд Бріч, Англія), "Методи функціонального аналізу і топології", електронного журналу "SIGMA".

Наукову роботу А.У. Клімик поєднував з педагогічною роботою. Для студентів фізичного факультету Київського університету він читав цикли лекцій з теорії представлень груп та алгебр Лі. Під його керівництвом захистились  2 докторські і 6 кандидатських дисертацій. За досягнення в розвитку математичних наук і науково-педагогічну роботу А.У. Клімика відзначено рядом нагород. Зокрема, орденом "Знак Пошани", медаллю "За доблесну працю", Державною премією України в галузі науки і техніки 2001 року, "Почесною грамотою Верховної Ради України" (2006 рік).

22 липня 2008 року на 70-році життя Анатолій Клімик пішов від нас ... . Світла память про нього завжди залишиться в наших серцях.
 
Список публікаційMathSciNet) Посилання на праці  (з MathSciNet)