Пантеон
київських математиків
Засідання Товариства Новини Київські семінариКонференції Мат. архів, журнали, препринти Діяльність Товариства, статут Члени ТоваристваВиборні органи Історія Товариства Київські математики Премії товариства Сторінка для дискусій Посилання Математичні заклади Києва Студентська сторінка Шкільна сторінка Членство в Товаристві Адреса Товариства
Новини, об'яви, інформація ...
20 грудня 2009 року відсвяткував своє 75-річчя ВЕЛИКИЙ ВЧИТЕЛЬ,
МАТЕМАТИК ВОЛОДИМИР АНДРІЙОВИЧ ВИШЕНСЬКИЙОдин із фундаторів кафедри алгебри Київського державного (нині національного) університету ім. Т. Шевченка (КНУ), якій на днях виповнилось 50 років!  Один із засновників Київського математичного товариства! Один з перших і найкращих викладачів  Республіканської фізико-математичної школи-інтернату при КДУ! Телевізійна математична школа для школярів, яку вів Володимир Вишенський багато років,  була першою сходинкою для багатьох математиків України!

Багато  учнів Володимира Вишенського стали відомими ученими, провідними фахівцями в своїй галузі, чимало з них працює в інших країнах, але всі вони з вдячністю згадують роки, проведені поруч з вчителем, його доброзичливе відношення, його готовність завжди допомогти і порадити як з математичних питань, так і з житейських.

Легендарне почуття гумору, відчуття слова, літературний талант зробив Володимира Вишенського  взірцем для для багатьох з нас.

Від щирого серця вітаємо Володимира Андрійовича з його Ювілеєм, бажаємо міцного здоров'я, духовного піднесення, спраги до творчості на многая літа!
===============================Вишенський Володимир Андрійович, народився в с. Жовтневе Попільнянського р-ну Житомир. обл., закінчив механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка у 1957 році (диплом з відзнакою И No. 286479). У 1957-1960 рр. навчався в аспірантурі механіко-математичного факультету, а після її закінчення аж до виходу на пенсію у червні 2001 року незмінно працював на кафедрі алгебри та математичної логіки на посадах в.о.доцента (з 1960 по 1966 рр.), викладача (з 1966 по 1984 рр.), старшого викладача (з 1984 по 1986 рр.), доцента (з 1986 р.). У 1984 році захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю 01.01.06 - алгебра, теорія чисел та математична логіка. У 1990 році йому присвоєно вчене звання доцента кафедри алгебри та математичної логіки. Його загальний трудовий стаж - 45 років.За сумлінну працю Вищенський В.А. нагороджений значком "Відмінник народної освіти" (No. 53139, 1973 р.). У 1988 році нагороджений медаллю "Ветеран праці", а у 1980 році - медаллю "В память 1500-річчя Києва". Нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти УРСР (No. 177716, 1983 р.) за багаторічну роботу в Раді школи Республіканської спеціалізованої школи-інтернату фізико-математичного профілю при Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка. Нагороджений Грамотою Міністерства освіти України (No. 89502, 1971 р.) за сумлінну роботу в справі навчання і виховання підростаючого покоління. За активну багаторічну діяльність в навчальних програмах Українського телебачення він був нагороджений Почесною грамотою Державного комітету УРСР з телебачення та радіомовлення (1983 р.). У 1980 р. нагороджений Почесною грамотою ЦК ЛКСМ України за активну роботу з виховання молоді. У 1972 році він занесений до книги пошани Республіканської спеціалізованої школи-інтернату фізико-математичного профілю при Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка (зараз - УФМЛ). У 2000 р. нагороджений Почесною грамотою Московської районної державної адміністрації м. Києва (No. 173). У 1984 році нагороджений Грамотою "Ветеран праці Київського ордена Леніна державного університету імені Т.Г.Шевченка", а в 2000 році -Почесною грамотою механіко-математичного факультету.

Вишенський В.А. визнаний кращим викладачем університету у 1987-1988 навчальному році. Йому неодноразово оголошувалися подяки керівництвом університету за активну участь у роботі Республіканських олімпіад юних математиків, за добросовісну багаторічну роботу з навчання та виховання учнів Республіканської спеціалізованої школи-інтернату фізико-математичного профілю при Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка, за багаторічну добросовісну працю. Він був делегатом Всесоюзного з'їзду працівників освіти у 1989 р. Він - дійсний член Київського математичного товариства з часу його заснування у 1988 році. Активний член редколегії журналу для школярів та вчителів "У світі математики" з дня його створення і по сьогодні. Протягом усіх років роботи на факультеті Вищенський В.А. на високому науково-методичному рівні читав лекції з нормативних та спеціальних курсів для студентів факультету, керував науковими гуртками та семінарами, курсовими та дипломними роботами. Він по праву вважається кращим методистом факультету.

Брав активну участь в суспільному житті факультету, університету. З середини 1960-х років до кінця 1980-х років працював у редакції науково-популярних і навчальних програм українського телебачення і особисто вів щотижневу телепередачу "Вища математика для студентів загальнотехнічних факультетів" та регулярні телепередачі з циклу "Заочна телевізійна фізико-математична школа" для учнів старших класів. По лінії товариства Знання читав лекції для вчителів м.Києва та слухачів університету юних математиків при Інституті математики АН УРСР.

У кінці 1980-х був членом Вченої ради Київського університету. Протягом 40 років був членом Ради Республіканської спеціалізованої школи-інтернату фізико-математичного профілю при Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка. Він - один із засновників і організаторів та багаторічний член журі Української та Київської олімпіад юних математиків.

Вишенський В.А. опублікував 35 підручників та навчальних посібників (з них понад 20 підручників з грифом Міносвіти) та кілька десятків наукових та навчально-методичних праць.

Дивіться також - Лист-протест 139 та спогади Володимира Вишенського (у 1998 році) про події 1968 року.


Наукова нагорода ім. Вацлава Серпінського за 2009 рік

Доктор (габілітований) математичних наук Юрій Томілов (професор університету ім. Миколи Коперника, доцент  Інституту математики Польської академії наук) за серію з 5 робіт, серед інших, з асимптотичної поведінки послідовностей операторів в гільбертових та банахових просторах, стійкості напівгруп операторів. (Більше тут - Nagrody Wydzialu III Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych PAN 2009 )

Щиро вітаємо математика з Києва, члена Київського математичного товариства, співробітника відділу теорії динамічних систем ІМ НАНУ (в недалекому минулому), нашого колегу  Юрія Томілова з чудовою перемогою!


18 листопада  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Gert-Martin Greuel
(University of Kaiserslautern & Mathematical Research Institute Oberwolfach)
зробив доповідь -
"Asymptotic Bounds for Singularities on Algebraic Curves".

 

 
   
 

 
    
          
 

 
Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського.

30 жовтня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Анатолій Кочубей
(Інститут математики НАН України)
зробив доповідь -
" Неархімедові нормальні оператори".

 
 

 
 
  
 
 

 

 
Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського.

9 жовтня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Lubomir Snoha (Matej Bel University, Словаччина)
зробив доповідь -
"Топологія мінімальних множин".
 

 

 
 
 
 
Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського.

I.M. Gelfand
Photo by Tatiana Gelfand.

Israil M. Gelfand (1913-2009)

Israil Moiseevich Gelfand, one of the most influential mathematicians of the 20th century, died October 5 at the age of 96. He was the author of more than 800 articles and 30 books in many areas of mathematics--including commutative normed rings, representation theory, generalized functions, and partial differential equations--and in theoretical biology. Gelfand was born in the Ukraine and received his Ph.D. in 1935 from Moscow State University under the direction of Andrei Kolmogorov. Five years later he received his D.Sc., also from Moscow State University. He was professor at Moscow State University from 1941 until 1990 at which time Gelfand joined the faculty at Rutgers University. During his lifetime he received many awards, among them the State Prize of the USSR (1953), the Lenin Prize (1956), the Wolf Prize (1978), the Kyoto Prize (1989), and a MacArthur Fellowship (1994). In 2005 he received the Steele Prize for Lifetime Achievement from the AMS for his "profound influence on many fields of research through his own work and through his interactions with other mathematicians, including students." In his response, Gelfand wrote, "Mathematics for me is a universal and adequate language of sciences, and it is an example of how people of different cultures and backgrounds can communicate and work together. This is extremely important in our times." Read more about Gelfand's work in the 2005 Steele Prize citation (pdf) in the April 2005 Notices (pages 441-442) and in his MacTutor biography.

http://www.ams.org/news/home-news.html#gelfand


25 вересня виповнилось 60 років відомому математику, доктору фіз.-мат. наук, професору, чл.-кореспонденту  НАН України Володимиру Васильовичу Шарку.В. В. Шарко народився в Івано-Франківській області. У 1973 р. закінчив механіко-математисний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка. Після закінчення університету працює в Інституті математики НАН України. В 1976 р. захистив кандидатську, а в 1987 р. в Математичному інституті ім. В.А. Стєклова РАН докторську дисертації. З 2001 р. очолює відділ топології Інституту математики НАНУ, з 2007 р. - заступник директора з наукової роботи. Обраний членом-кореспондентом НАН України 6 травня 2006 р.

Ювіляр зробив значний внесок в алгебраїчну топологію. З середини 70-х років він розпочав дослідження в теорії Морса та її застосувань до динамічних систем. Зокрема йому вдалося узагальнити на неоднозв'язні многовиди результати С. Смейла в цій області. Використовуючи методи алгебраїчної K-теорії та некомутативної геометрії він побудував нові інваріанти многовидів, за допомогою яких знайшов точні значення чисел Морса многовидів. Учні В. В. Шарка отримали ряд важливих результатів в диференціальній топології та динамічних системах.

Вчений - автор біля сотні наукових публікацій з математики, серед яких дві монографії. Праці В. В. Шарка загально визнані, широко цитовані у вітчизняних та зарубіжних монографіях та журналах.

Значну увагу Володимир Васильович приділяє підготовці наукових кадрів. З 1987 року він професор (за сумісництвом) Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. П'ятнадцять його учнів з Інституту математики і Київського університету захистили дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фіз.-мат. наук, троє захистили докторські дисертації з математики.

В. В. Шарко проводить велику науково-організаційну роботу як заступник головного редактора Українського математичного журналу, член редакційної колегії журналу "Математична фізика, аналіз, геометрія".  За наукові досягнення вчений був неодноразово удостоєний почесних відзнак. Лауреат Державної премії України в області науки і техніки (2006 р.), лауреат премії ім. М. М. Крилова Національної Академії Наук України (2005 р.), лауреат премії ім. М. Островського (1980 р.).

Наукова спільнота, колеги та учні сердечно вітають професора Володимира Шарка з ювілеєм, бажають йому міцного здоров'я та плідної праці!


27 серпня 2009 року 

відбулося урочисте відкриття Українського математичного конгресу,
під час якого відбулася церемонія нагородження переможця конкурсу  Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці та Фундації Україна-США для молодих математиків в Україні Ярослава Лавренюка (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) за роботу
"Групи гомеоморфізмів канторових просторів"


 


Коротенький витяг з фоторепортажу  Василя Лавренюка та Марії Тимохи.


Shevchenko Scientific Society
63 Fourth Avenue · New York, NY 10003, USA · (tel) 212-254-5130 · (fax) 212-254-5239

Шановні Пані та Панове!


        Вітаємо переможця Математичного Конкурсу для молодих математиків в Україні – Ярослава Лавренюка, проєкт якого отримав перше місце з-поміж 13-ти важливих наукових проєктів, що були подані на Конкурс і бажаємо йому успіхів у науковій праці в майбутньому.

Висловлюємо подяку Конкурсному Комітетові, рецензентам та членам жюрі, а особливо проф. Р. Григорчукові, проф. С. Коляді та проф. В. Некрашевичеві, за велику працю яку вони вклали для проведення цього Конкурсу.

           Від початків свого заснування 1873 р. у Львові, НТШ вело широку діяльність в Україні до 1939 р., аж до часу ліквідації Товариства радянською владою. НТШ відновилося 1947 р. у Західній Европі та в Америці, 1949 р. - у Канаді, 1950 р. - в Австралії, а в Україні - 1989 р. За історію своєї дільности, НТШ завжди було опорою української науки та культури. Під сучасну пору крайові товариства НТШ діють також в Польщі, Словаччині та Чехії. Працю всіх крайових Наукових Товариств ім. Шевченка координує Світова Рада НТШ.

До НТШ належать науковці різних спеціяльностей. Наукова діяльність ведется по Секціях таких як Філологічна, Історично-Філософічна, Мистецтвознавча, Суспільних наук, Математично-Фізично-Технічна, Медичнo-Біологiчна.

Управа НТШ в Америці працює у Нью-Йорку, де має власний будинок, в якому знаходяться бюра, зала для виступів, спеціялізована бібліотека та сховище архівних матеріялів про Україну та українську діяспору. Окремі Осередки НТШ Америки діють у таких містах: Вашінґтон, Філядельфія, Чикаґо, Пітсбурґ і Дiтройт. Управа інформує своїх членів листовно, через Інформативний Бюлетень, на сторінках преси та за допомогою електронної мережі: www.shevchenko.org

У Нью-Йорку НТШ-А організує та спонсорує наукові конференції, кольоквіюми симпозіюми та публічні доповіді. НТШ є членом Американської Асоціяції Сприяння Слов'янським Студіям (АААSS), Асоціяції Досліджень Національностей (ASN) і консорціюму наукових установ Нью-Йорку, які займаються україністикою.

НТШ Америки надає дослідницькі ґранти для науковців, стипендії для студентів і дотації на наукові видання та проєкти, включно із пост-докторськими стипендіями.

Спільно з Фундацією “Україна-США”, НТШ-А спонсорує Математичний Конкурс для молодих математиків в Україні. Зважаючи на успіх з яким проведено Конкурс, плянується продовжити цей Конкурс в наступному році. Офіційне оголошення про це появиться незабаром в пресі.    Д-р Роман Андрушків                                                      Д-р Орест Попович

1-ий  Заст. Голови НТШ-А,                                                      Голова НТШ-А
Голова  Конкурсних Програм НТШ-А                                        


15 травня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Юрій Зархін (Pennsylvania State University, США)
зробив доповідь -
"
Абелеві многовиди, їх ендоморфізми та групи Ходжа
". 

 

 

22 травня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Александр Буфетов (Rice University, США)
зробив доповідь -
"
Ергодичні властивості зберігаючих площу потоків на поверхнях
".

 

25 травня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Ugo Bruzzo (SISSA, Trieste, Italy)
зробив доповідь -
"
Equivariant cohomology of instanton moduli spaces and partition functions of topological field theories
";
Володимир Рубцов
(Universite d'Angers, France and ITEP, Moscow, Russia)
зробив доповідь -
"
Матриці Маніна та еліптичні квантові системи Годена
".

     


 

Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського та Василя Островського.

27 березня  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Yuval Peres (Microsoft Research & University of Washington, США)
зробив доповідь -
"
Some mathematics motivated by web crawling:
identifying communities and optimizing fetching".


 
 

 
 


 
Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського та Романа Нікіфорова.

20 лютого  2009 року відбулося засідання Київського математичного колоквіуму.

Сергій Трофімчук (Universidad de Talca, Чилі) зробив доповідь -
"
Існування та геометричні властивості біжучих хвиль в

функціонально-диференціальних рівняннях".


 


 
  
 
 
 

 
     

Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського.

15 січня  2009 року відбулося засідання Київського математичного товариства

Було заслухано наукові доповіді: Кочубей Анатолій (ІМ НАН України) - Числення розподіленого порядку та рівняння ультраповільної дифузії, Щербина Марія (Математичне відділення ФТІНТ НАН України) - Особливості локального розподілу власних значень випадкових матриць великих розмірів, Кошманенко Володимир (ІМ НАН України) - Популяційна модель світу в термінах структурно-подібних фрактальних мір, Дрозд Юрій (ІМ НАН України) - Тілтинг-теорія і зображення лінійних груп над евклідовими алгебрами,

     

 

   

  

та короткий звіт про діяльність КМТ в 2008 році та розглянуто інші організаційні питання.

Коротенький фоторепортаж Олександра Барановського.